Inżyniering dźwięku

Szczęść Boże, drodzy Rodacy.

Dziś tzw. krótka piłka z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny / Święta Wojska Polskiego.
Jakiś czas temu podłubałem trochę w kilku moich zrzutach MC i LP celem lepszego odsłuchu.

Ze zrzut kasetowych usunąłem szum (GoldWave: Effect – Filter – Noise reduction – Use clipboard). Jedyny minus, to tzw. zawężone pasmo: programy typu auCDtect identyfikują taki plik jako empetróję. Ale bez syczenia słucha się tego IMO lepiej.

Bawiłem się też trochę zrzutami LP, głównie pod kątem usunięcia trzasków (GoldWave: Effect – Filter – Pop/Click), ale jest to IMO bez sensu, przynajmniej „na szybko”. Niskie wartości filtra (1000-2000) usuwają trzaski elegancko, niestety wywalając przy okazji wszystkie dźwięki „brzęczące”, typu zwłaszcza talerze perkusji. Z kolei wysokie wartości (~4000) nie wyłapują większości trzasków. Żeby to miało sens, trzeba by zaznaczać i usuwać jedynie sam obszar z „trzaskiem”… I tak n razy w całym nagraniu. Za dużo roboty / bez sensu w sytuacji, gdy cuś potem wyszło na CD dziesięć razy.
Udostępniam jedynie dobrozmianową wersję „Czarnej Brygady”, która w moim zrzucie z longa idzie znacznie szybciej (o około 50 sekund na stronę) niż moja wersja CD. Postanowiłem ją ciut zwolnić (o 30 sekund na stronę) (GoldWave: Effect – Time Warp). Brzmi to IMO całkiem nieźle, choć pewnie część talerzy ś. p. Janusza Rołta uległa kasacji w efekcie de-poppingu.

Linki do przeżenionego towaru poniżej i na stronach z danym materiałem.


Brygada Kryzys [1982] – 1982


Bielizna [1993] – Tag


Brygada Kryzys [1996] – Live In Remont 13.12.93PRL [1994] – PolskiRokendroLSsaki [1996] – HydroSsaki [1998] – Massa Tabulettae


p.s.

Gdyby ktoś nie był regularnym czytelnikiem Dwutygodnika (co jest trudne do wyobrażenia w przypadku szanujących się przedstawicieli polskiej inteligencji), to informuję, że jakiś czas temu pojawił się tam artykuł wspomnieniowy o Brumie. Dla mnie, jako zgreda, trochę za dużo w tym socjologii dla ubogich pt. „OMG, dzikie lata 90-te!”, ale to nie wina redaktora, że go starzy wcześniej nie zrobili…

Magazyn Młodych Bandytów

A pamiętacie jak Róż Europy nie chcieli puszczać w radio ze względu na ten tytuł?

Aż się chce odpalić Kvassa w temacie „30 lat i nic”. Się kurwa w tym kraju mentalnie nie zmieniło…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s